URAN börjar komma igång

Publicerad tisdag den 29 januari 2008 kl. 13.00

Äntligen! Nu börjar det äntligen hända saker i URAN, den nybildade föreningen i Ulricehamn för vilken jag är ordförande och vars syfte är att främja intresset för naturvetenskap och teknik hos ungdomar. På tisdag bjuder vi in våra medlemmar till vår första föreläsning, Könet sitter i hjärnan med Annica Dahlström. Sedan slutet av förra millenniet har Dahlström, professor i neurobiologi vid Göteborgs Universitet, hållit runt 200 föreläsningar på detta tema och i år skrivit en bok med samma namn, vilken blivit mycket omdebatterad. För att göra lite reklam för föreningen bjuder vi också in alla elever och all personal på Tingsholmsgymnasiet, där större delen av vår verksamhet för närvarande äger rum.

Vad gäller namnet på vår förening, Ulricehamns Relativt Allvetande Naturare, kan jag bara säga att vi hittade på akronymen innan vi visste vad den skulle stå för. Kanske låter namnet inte särskilt seriöst, men i själva verket rör det sig om en mycket seriös förening, med höga ambitioner. Vi har funnits sedan slutet av förra året, och har i dag ett femtiotal medlemmar. Styrelsen planerar att anordna många roliga träffar för medlemmarna i vår, bl.a. i form av naturvetenskapliga och tekniska laborationer, tävlingar och föreläsningar. Vi visade för övrigt upp oss på Tingsholmsgymnasiets Öppet hus för årskurs 9, där våra skådespelartalanger kom väl till pass när vi showade med konstgjort blod och en kniv som vändes upp och ned.

Det finns inga kommentarer. Skriv en kommentar.